Bugun...

reklam


Necati GÜNAY
HÜSEYİN UYSAL'IN AKIL HOCALARI
Tarih: 24-06-2015 17:06:00 Güncelleme: 24-06-2015 17:06:00


Karadeniz Ereğli Belediyesi ile ilgili, özellikle vatandaşlardan gelen şikayet ve sıkıntı arz eden konuların yer verildiği bir haberi paylaştık bu haftaki sayımızda. Başta kurumun başındaki Sayın Hüseyin Uysal olmak üzere belediyenin yönetiminde söz ve yetki sahibi olan bazı kimseler haberde yer verilen eleştirilere yanıt verme lütfu gösterebilirler. Bunu yapıp yapmayacaklarını ilerleyen günlerde göreceğiz.
Ancak benim bir birey olarak ifade etmek istediğim bir başka husus da, belediyenin uygulamalarından ya da uygulayamadıklarından dolayı en çok sıkıntı duyan kesimlerden birinin de basın camiası olduğu gerçeğidir.
Pek çoğunuzun malumu olduğu üzere başkanı olduğum Ereğli Gazeteciler Derneği, her Ramazan ayında, Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından hazırlatılan kumanya yardımından istifade eder ve belediyeden aldığı bu kumanyaları da, mesleklerini zor şartlar altında ifa etmekte olan basın çalışanlarına ulaştırır. 2014 Ramazan'ına kadar da, Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin uyguladığı bu çalışmadan istifade edebilen sivil toplum kuruluşları arasında Ereğli Gazeteciler Derneği sürekli olmuştur. Lakin Sayın Uysal'ın göreve gelmesinden sonra Ereğli Gazeteciler Derneği bu dayanışmanın sürekli olarak dışında bırakılmış ve Başkan Uysal'ın ambargosuna maruz kalmıştır. Edindiğim bilgiye göre de Ereğli Gazeteciler Der-neği, bu yardım paketlerinden, bizzat Başkan Uysal'ın emriyle yararlanamamaktadır. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda Uysal’ın akıl hocaları, maalesef kendisini yanlış yönlendirmişler ve hata yaptırmışlardır.
Kırgın mıyız? Elbette hayır. Ancak ihtiyaç sahibi olarak gördüğümüz birçok ba-sın çalışanı arkadaşımızın bu yardımlardan iki yıldır yararlanamaması noktasında üzgün olduğumuzu belirtmek isterim.
Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin basın kuruluşlarını ilgilendiren bir başka hatalı uygulaması da, özellikle kurum tarafından verilen bedelli ilanlarda belediye yöneticileri ve o yöneticilerin bağlı oldukları siyasi partiye yakınlıkları ile bilinen dört gazeteye imtiyazlı davranılmasıdır. Günümüz çağında hemen her gazetenin ve radyonun internet haber portalı olmasına rağmen dört basın kuruluşunun hem gazete hem de internet portallarına ayrı ayrı ilan bedelleri ödenerek geri kalan diğer basın kuruluşlarının bu imtiyazlı tavrın dışında tutulmalarını anlamak mümkün değildir. Ayrıca açık bir dille ifade etmem gerekir ki, belediyenin, basın kuruluşlarını bloklaştırma çabasından başka bir işe yaramayan uygulamasının, kurumun bu anlamsız gayretini körükleyen bu dört basın kuruluşuna hak olarak görülmesi manidardır. 
Net ve anlaşılabilir bir ifade ile belirtmek isterim ki, onca basın kuruluşunun var olduğu ve ayakta kalma mücadelesi verdiği Karadeniz Ereğli'de, belediyenin sadece dört gazeteye hoş görünme kaygısı ile yapılan bu bloklaştırma girişimleri ve EGD’yi görmezden gelme kaprisi, bu kurumu yöneten kişileri, en küçük bir kaos ortamında bile kurtarmaya yetmez. Dahası, yerel basın camiası içinde yaratılmak istenen böyle bir gruplaşma, Başkan Uysal'a da onun görünen ya da görünmeyen akıl hocalarına da yarar getirmez. Belediye yönetimlerinin değişmesi ve kurumun farklı dönemlerde farklı siyasi görüşlere mensup kişilerce yönetilmesi ne kadar doğalsa da unutulmaması gereken bir diğer gerçek de Ereğli'nin ve kurumun herkesin olduğudur. Karadeniz Ereğli Belediyesi kimsenin malı değildir. Dahası 110 bin insana hizmet vermesi gereken bu kurum kimsenin tekelinde de değildir. Bunun, aradan on beş ay geçmesine rağmen hala işlerinde acemice davranmaya devam eden bazı yöneticilerce bilinmesinde âli menfaat vardır. Bu gerçeği de EGD’yi de birilerine öğreteceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.
Belediye'nin bu yanlışlarını anlatırken, doğru yaptığı bir işi de belirtmeden geçmek istemiyorum.
Geçen yıl sahil bandında kurulan Ramazan sofrasının bu yıl İnönü Parkı'nda kurulması fevkalade olumlu bir düşüncedir. Hem yer bakımından hem de düzen bakımından daha sağlıklı bir buluşma ortamının yaratıldığı çalışmadan dolayı da, bu iki eleştirimin sonrasında küçük bir övgüyü de paylaşmak isterim.

 Bu yazı 4227 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI