Bugun...

reklam


Necati GÜNAY
BİZİM SİNA VE UTKU KOLEJİ !
Tarih: 13-03-2017 16:42:00 Güncelleme: 13-03-2017 16:46:00


Usta Kalem Sina Çıladır bugünkü köşesinde 90 yıllık gazetecilik serüveninden alıntılar yaparak; Yeni Ufuk ve Damar gazetesi hakkında savcılığa suçduyurusunda bulunan UTKU Koleji özel lisesi hakkında soruşturma açılması gerektiğini belirterek ZonguldaK Valisi Ali Kaban'a seslendi.

Aynen yayınlıyoruz..

Biz, Çıladır ailesi, bu topraklarda üç kuşak doksan küsur yıldır gazetecilik yapıyoruz. Aile olarak bu süre içinde, gerek yerel ve gerekse ulusal edebiyatımıza ve kültürümüze de karınca kararınca katkılarda bulunduk. Ürünler verdik ve hala da veriyoruz…

Doksan küsur yıllık kalem işçiliğimizin kırk yılı babam Ahmet Naim’in, elli küsur yılı benim, on küsur yılıda küçük oğlum Sina’nın. İkinci ve üçüncü kuşak on yıldır birlikte çalışıyoruz.
Kalem işçiliğimiz halen Yeni Ufuk’ta ve başka yerlerde ve biçimlerde sürüyor.
Çıladır ailesinin gazetecilikteki son temsilcisi bizim Sina
Sina, TED kolejinde okudu. İyi derecede İngilizce bilir. Cebinde de bir üniversite diploması vardır.
Sina, bir başka meslek seçebilirdi kendisine; ama O, aile mesleğini sürdürme kararı aldı…
Gazetecilik zor, meşakkatli eğer yandaş/yalaka değilseniz, maddi imkanları kısıtlı, ama buna karşılık onurlu bir meslektir. Üstelik bağımsız bir kimliğiniz de varsa…
Bizim Yeni Ufuk’u epeydir Sina yönetiyor. Zaman zaman benim görüşlerime de başvuruyor, ama esas olarak işi götüren O…
Yeni Ufuk’un internet sitesinin çok izlenen,başı dik bir haber sitesi haline gelmesinde Sina’nın rolü büyük…

o o o

Sina, geçen hafta içinde pat diye gözaltına alınıp sorgulandı…
Bizim gibi basın özgürlüğünün lafta olduğu bir ülkede gazetecilerin sık sık gözaltına alınmaları, sorgulanmaları ve hatta tutuklanmaları, sıradan (!) olaylardandır !
Sina için adliye koridorları yıllardır komşu kapısı gibidir zaten !..
Bana verilen bilgiye göre, Sina’nın gözaltına alınıp sorgulanmasının nedeni, Utku ismindeki kolejin sahibinin veya yöneticilerinin Yeni Ufuk’ta yayınlanan kendileri hakkındaki bazı haber ve yazılarla ilgiliymiş. Şikayet, artık ıcığı-cıcığı çıkan yüz yıllık bir argümana (!) dayanıyormuş: “Bizden abone parası, istediler, vermedik, onun için aleyhimize yazıyorlar…
Her açığa düşenin başvurduğu bir basın klasiğidir bu !
Ancak bu klasiğin arkası açıktır :
Çünkü, “Bu yayınlar şunun için yapıldı” demek, o yayınların doğru olmadığı anlamına gelmez ! Bu ikisi, ayrı ayrı soruşturmaları gereken farklı konulardır…
Kaldı ki şikayetin en önemli delilinin Utku’da çalışan bir çocuğun ifadesi olması, şikayetin arkasının pek de kapalı olmadığını göstermektedir !..
Herneyse. Devam edelim.


o o o

Hafızamı yokladım. Bizim Yeni Ufuk ile Damar gazetesi, bir süre önce, Utku kolejinin yönetimine FETÖ ile ilgili bazı sorular yöneltmişlerdi.
Açıkça söyleyeyim, yayınların içeriği beni hem şaşırtmış, hem de üzmüştü o sıralar… Çünkü anılan okul, kamuoyunda “Atatürkçü” bir okul olarak biliniyordu. “Atatürkçü” bir okul yönetiminin FETÖ’yle ne ilişkisi olabilirdi ?!..
Ancak, mesleki ve siyasi açılardan bakıldığında, Yeni Ufuk’un ve Damar’ın anılan okulla ilgili yayınları/soruları boş laf değildi, önemliydi. Çünkü somut olaylara dayalıydı! Mutlaka yanıtlanması ve soruşturulması gereken sorulardı bunlar…
Aklımda kaldığına göre, Yeni Ufuk ile Damar’ın, Utku koleji yöneticilerine yönelttikleri soruların belli başlıları en özet haliyle şöyleydi :


• Okulunuzun ek binasını yapan müteahhit FETÖ’den tutuklandı. Ayrıca bu binanın proje dışı yapıldığı, yani kaçak olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden belediye oturma izni vermedi. Bu konuda ne diyorsunuz ?
• Öğrenci velilerini yönlendirdiğiniz kırtasiye dükkanının sahibi FETÖ’den tutuklandı. Bu konuda ne diyorsunuz?
• Okulun unlu-şekerli gıdalarını satın aldığınız pastanenin sahibi FETÖ’den firarda ! Bu konuda ne diyorsunuz ?
• FETÖ bağlantısı nedeniyle kapatılan bir kolejin açıkta kalan öğrencilerinin tamamına yakınının sizin okulunuzu tercih etmesi bir rastlantı mıdır ?


Bunların dışında, milli eğitim mevzuatlarının ihlal edildiğine ilişkin bazı iddialar da yer alıyordu yayınlarda…
Bildiğim kadarıyla bu sorulara herhangi bir yanıt verilmediydi…
Yayınlar, ilgililerin de ilgisini çekmemişti nedense !..
Gülüp geçmiştim. Burası Türkiye’ydi, olurdu böyle şeyler !..

o o o

Sina’nın emniyette olduğu haberi geldiğinde şöyle düşünmüştüm:
Herhalde Yeni Ufuk ile Damar’ın yayınları suç duyurusu kabul edildi, Sina bilgi almak için çağrıldı…
Yanılmışım…
Ne bilgisi ?
Düpedüz gözaltına alınıyor ve beşbuçuk saat sorgulanıyor…
Utku Koleji yöneticilerine yöneltilen FETÖ soruları, üstünkörü de olsa soruşturma konusu olmazken, bundan cesaret alanların şikayeti üzerine bizim Sina’ya gözaltılı soruşturma açılıyor !..
Gazeteciye gözaltı !..
İlgili makamların taktiridir. Bir şey söylenemez.
Ancak, her taktirin doğru olmayabileceğini yakın tarihimizdeki Ergenekon’lardan, Balyoz’lardan biliyoruz !..
Ben burada, sadece, hala demokrasimizin teminatı altında olduğuna inandığım şaşırma hakkımı kullanmak istiyorum !..
Bir de hatırlatma hakkımı…
Yeni Ufuk ile Damar’ın ilişkiye konu ettikleri örgüt, Cübbeli’nin iktidara yakınlığı ile bilinen İsmailağa Cemaati değil, FETÖ ! FETÖ’den, yani daha dün işbaşındaki hükümeti kanlı bir darbeyle devirmeye çalışan, asker ve sivil bir çok insanı şehit eden, ülkeyi bir iç-savaşın eşiğine getiren vatan haini kanlı bir terör örgütünden sözediliyor !..
Ayrıca, FETÖ’cü kaçak ve tutuklular ile kurulan ticari/parasal ilişkilerden !..
Bunlara tık yoksa, sözün bittiği yerdeyizdir !..
FETÖ konusundaki hassasiyeti bilinen Zonguldak Valisi Sayın Ali Kaban bu konuda ne düşünüyor acaba, bilmek isterdim.

o o o

Bu arada belediyeye de bir çift sözüm var:
Utku Kolejinin ek binasının proje dışı inşaa edildiği, bu yüzden belediyenin binaya oturma izni vermediği biliniyor. Peki öyle de bu bina niye mühürlü değil ? Proje dışında kalan kısmı için niye yıkım kararı alınmadı, alındıysa niye uygulanmıyor ? Yarın o bina çökse, bir felakete yolaçsa, bunun sorumluları arasında bina hakkında gerekli işlemleri yapmayan belediye de yer almayacak mı ?!

o o o

Oğlumla konuştum…
Yeni Ufuk, UTKU koleji dosyasını yeniden açacak… Dosyanın muhtevası da Adalet ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile Cumhurbaşkanlığı katına sunulacak…
Yeni Ufuk’un sözlüğünde haksızlıklar karşısında susmak/tırsmak, zorbalığa boyun eğmek yoktur !.. Bu zaten ailemizin 90 küsur yıllık kalem prensibidir.
Hele sözkonusu olan, FETÖ hainleriyle mücadele ise !..
Ne bugün ve ne de yarın, deşifre olmuş FETÖ’cülerin yanısıra, üzerlerine FETÖ’nün gölgesi düşmüşlerin de yakalarını bırakmayacağız !..Bu yazı 7418 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI