Bugun...

Koray YAZICI
İNSANLIK…..
Tarih: 03-12-2018 12:25:00 Güncelleme: 03-12-2018 12:25:00


Bugün insanlığın, var oldukları dönem, geçmiş ve gelecek statüleri hakkında yazmak istiyorum..

Konumuz şöyle :

Bundan 60000 ( altmış bin) yıl evvel ilk modern insanlık ortaklıklarda görünmeye başlamış. O dönemlerle ilgili net bulgular olsa da, biz yakın dönemle daha çok ilgiliyiz.

Bundan 15000 yıl önce dünya nüfusu Bir Milyon dahi değildi.

 10.000 yıl önce de beş milyon gibi bir nüfusa sahip olduğu biliniyor.

Yani nereden baksanız 25000 kişiye bir ülke düşüyor.

Fakat bu kadar bol araziye rağmen savaşlar neden yapıldı? Toprak için, Petrol için ve ya Altın için değildi muhtemelen.

Sümerler dönemine gittiğimizde insanların gerçek mana da bilim, ticaret, yerleşik hayat gibi refah bir seviyeye ulaşmış olduklarını görüyoruz.

Orta Asya, Anadolu, Arap Yarımadası gibi kesimlerden çok fazla bulgu elde edilmiş olması, insanlığın buralarda merkez konum edindiklerini gösteriyor.

Aynı zaman da o dönemlerde din gibi kavramların çok yaygınlaştığını, gılgamış destanı ile Nuh tufanını, Mısır uygarlığının olduğu dönemlerde bugün kü İslamiyet inancının doğuşunu, yahudiliğin 1000 yıl sürecek akraba peygamberler evresini görmüş oluyoruz.

Çok yakın dönemlere baktığımız da ise devletlerin gerek hiyerarşide gerek demokraside kesin sınırlar çizdikleri ülkeler olarak standart bir toplum oluşturmaya çalıştığını görüyoru.

Türkiyede ise 1952 senesinde yapılan nüfus sayımlarında - 22.100.143 - Yirmi iki milyon yüzbin yüzkırküç nüfusa sahip olduğunu, nüfus yoğunluğunun ise 2.68 % dolaylarında bulunduğunu görüyoruz. Şu an ki nüfus yoğunluğu 1.30 % civarında ve bu saatte 145 çocuğun Türkiye de doğduğunu gösteriyor.

Modern dünyanın kızıl ötesi ışınları kullandığı dönemlerden bu yana daha çok enerji savaşları yapıldığı, sürekli yükselen bir ekonomik savaşın siber olarak devam ettirildiği, borsa aracılığı ve faiz sistemiyle ülkeler arası çatışmalar yaşandığına şahit oluyoruz.

En çok üzüldüğüm nokta ise bu kadar gelişmişliğe rağmen, 100 yıl geriden gelen politik anlayışın ülkemizde hakim olması.
Düşünsenize 150000 yıllık insanlık tarihinin en modern gelişmiş çağında doğuyoruz ve televizyonlarda Cüppeli Ahmet Hoca ile karşılaşıyoruz. Bir diğer yanda Uzay aracını düşüren tarikat, ülke içinde darbe teşebbüsünde bulunan fetö, ülke çevresinde kanser gibi yerleşmiş terör örgütleri, insanlar arasında siyasi kavgalar, ırkçı görüşler, herkesin bir ıspat içinde kapıştığı 21. Yüzyıl....

Dinlerin hala hüküm sürdüğü topluluklar ve buna bağlı olarak aklın düşünme seviyesinin diplere çekilmeye çalışıldığı hurafeler...

Herkesin kendi cemaati ve tarikatini cennete götürdüğü görüşler var....

Umarım 1000 yıl sonra bizim izlerimizi bulan torunlarımız, bu yazıyı okurda, genel olarak o toplum ile aynı hurafelerde yaşamadığımızı okur...

Özellikle umuyorum ki bizim sigara gibi bir maddeyi zevk için kullanan bir toplum olduğumuzu da görmez ve bizle alay etmezler..

Sevgilerimle..

 Bu yazı 11406 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI