Bugun...

Koray YAZICI
AMERİKAN VİZESİNİN ANIMSATTIKLARI ( 1 )
Tarih: 09-10-2017 14:45:00 Güncelleme: 09-10-2017 14:45:00


YIL 1946: CAMİYE ASILAN "WELCOME" MAHYASI

5-9 Nisan 1946 tarihleri arasında ABD’nin Missouri zırhlısı Türkiye’yi ziyaret etti.

Sovyet Rusya’nın yeniden boğazlara göz dikmesi ve Stalin’in Kars ve Ardahan’ı istemesi gibi nedenler sonrasında hızla ABD eksenine kaymaya başlayan Türkiye Rusya’ya, ABD desteğini arkasına aldığını göstererek küçük bir gözdağı vermek istiyordu. Bu amaçla, Missouri zırhlısının Türkiye’yi şöyle bir ziyaret etmesi kararlaştırıldı.1944 Kasım’ında ölen, Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Münir Ertegün’ün cenazesini Türkiye’ye getirme bahanesiyle yola çıkan Misuri zırhlısı,  5 Nisan 1946’da İstanbul’a geldi.

Missouri, I. Dünya Savaşı’ndan kalma Yavuz, Sultanhisar ve Demirhisar gemilerince Çanakkale’de karşılandı.

Missouri, Kızkulesi önünde Welcome  (Hoş geldiniz) pankartıyla selamlandı.  

Missouri’nin gelişinin anısına PTT, Missouri adlı 3 pulluk bir seri yayınladı.

Missouri’nin şerefine TEKEL de 50 sigaralık özel sigara üretti.

Missouri’nin gelişi anısına, Hereke halı fabrikasında 18 küçük halı üretildi.

Missouri’nin gelişi öncesinde Karaköy-Beşiktaş sahili arasındaki evler ve Beyoğlu’ndaki bazı binalar boyatıldı.

Missouri’ye jest olsun diye Taksim’e büyük bir Misuri resmi kondu.

Missouri mürettebatının hoşuna gitmesi için gece kulüpleri ve barların önüne Welcome  ve  Burada İngilizce konuşulur yazılı tabelalar konuldu.

Missouri mürettebatını en iyi koşullarda  ağırlamak ve  rahatlatmak  için İstanbul genelevleri beyaza boyanıp hayat kadınları muayene edildi.

Ve Missouri’nin gelişinde, İstanbul’da Türk-İslam tarihinde bir ilk yaşandı:

Dolmabahçe Sarayı’nın hemen yanı başındaki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nin minareleri arasına Welcome  mahyası asıldı.

1946’da caminin minareleri arasına asılan o mahya, garip bir biçimde, Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceğine ışık tutuyordu.

İsmet Paşa, CHP ve Türkiye eksen değiştiriyordu. Artık, eski dost Sovyet Rusya ve Almanya’dan uzaklaşan Türkiye, sessiz sedasız ABD eksenine doğru kayıyordu…

1946’dan sonra, Marşal Yardımı, Truman Doktrini, ABD ile imzalanan ikili anlaşmalar ve Missouri’nin gelişi, hepsi bunun işaretiydi.

Bu süreçte, Almanya’dan uzaklaşıldığını vurgulamak için Irkçı-Turancılık Davası’yla Irkçı-Turancılar tavsiye edilmiş, Rusya’dan uzaklaşıldığını vurgulamak için de Komünizm ve Solla mücadeleye başlanmıştı. Bunu yaparken de ABD’nin bir dediğini iki etmeyen,  sadık dindarlar  yetiştirmek için çalışmalar başlatılmıştı.

İşte, 1946’da Missouri zırhlısının İstanbul’a gelişinde Bezmi-Alem Valide Sultan Camii’ne asılan o Welcome  mahyası, Türkiye’nin gelecekte, din ve dindar kullanılarak, ABD güdümüne sokulacağının ilk işareteydi…

1946’da Missouri zırhlısının İstanbul’a gelişinde camiye Welcome mahyası asanlar, birilerinin tam 23 yıl sonra, İstanbul’a gelen ABD 6. Filosu’nu kıble yapıp karşısında namaz kılacaklarını tahmin bile etmemişti.

Devam edecek…

 Bu yazı 9552 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI