Bugun...

KEPÇE (Fahri Özdemir)
YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ
Tarih: 14-01-2020 10:15:00 Güncelleme: 14-01-2020 10:15:00


Her fırsatta Kdz Ereğli Avrupa kenti ifadesini yineleyen yetkililere sormak lazım şehir içinin adeta başı bozuk düzensizliğe bürünmesinin önüne geçmek için yetkililer ne diyecek ? Merak ediyoruz sadece bizim merak etmemiz yetmiyor halkın tabanından yükselen sesler acı gerçeği yansıtıyor. Cadde ve sokaklardaki trafik , park ve dükkan önlerinin dubalar ile adeta parsellenmesi hem çirkin görüntü hemide şehir havasından uzak adeta panayır yerini andırıyor. B u konuda belediyenin hiçbir girişimde bulunmaması sahipsiz virane bir şehir fotoğrafı ortaya çıkıyor. Görülen o ki belediye  bu noktalardaki görev anlayışını ya görmezden geliyor yada   5393 sayılı belediyeler kanunu tam okumuyor uygulamalarda ki aksaklığı takip etmiyor dersek daha doğru olur. Fotoğrafa baktığımızda Avrupa kenti ifadesi ile mevcut ilçemiz çelişiyor. Kaldı ki, ilçemizde sokak kirliliği yetmiyor gibi tabela, bina kirliliği de çirkinliklerin göstergesi olarak ortadadır.

                  Maalesef cadde ve sokak işgalleri artık yürüme noktalarını bile zorlar hale gelmişken belediyenin konuya el atmadığı gözlerden kaçmıyor. Belediye yetkililerinin trafik sorunu için Emniyet müdürlüğü ile ortak çalışma yapması bir nebzede olsa sorunlara çare olacağı bir gerçektir. Aslında ilçe trafik komisyonunun acil çözümler üretmesi kaçınılmaz olmuştur. Belediyenin Trafik zabıtası oluşturarak ciddi anlamda  çalışması çözüm için formül olmalıdır. Görülen o ki Karadeniz bölgesinin en güzel ilçelerinden hatta birçok illerden nüfus ca büyük olan Kdz Ereğli’nin  yeniden dizayn edilmesi hiçte zor deyil yetkililerce yapılacak çalışmalar ile ilçemiz gerçek hak ettiği kimliğe kavuşacaktır. TRAFİK YAYA KALDIRIM İŞGALLERİ  ÇÖZÜM BEKLİYOR Kdz Ereğli belediyesi artan şehir içi trafiğini çözmek için formül arayışı içinde özellikle Erdemir caddesindeki trafik akışını çözmeye çalışıyor. Yetkililere sormak lazım bu konu bugünün meselesi deyil neden  konuya el atılıp bu günler beklendi acaba? yoğun bir trafik sorunu yaşayan Erdemir caddesi adeta iş çıkış ve bazı durumlarda gerçekten kilitleniyor.

                    İlçe trafik komisyonu yıllar önce Erdemir caddesinin trafik sorununu çözmekte gecikince konu bugüne kaldı. Mevcut caddede öncelikle  belediyenin paralı park  meselesini bu güzergahta halletmesi olmazsa olmazı trafik sorununun. Dolayısı ile şehir imar planı yapılırken gelinen bugünkü noktayı hesaplayamayanlar şimdi panikle çıkış arıyorlar. Meselenin özüne bakıldığında ileriye dönük yeni bir şehir içi trafik sorununu çözecek bir paket hazırlanmalıdır. Artan yoğun nüfus ile gelişen şehirleşme ve beraberinde gelen araç trafiği sorunu geniş ve düzenli kapsamlı  bir şekilde halledilme yönüne gidilmelidir. Artık Erdemir  caddesi  araç trafiğini kaldıramıyor bu kesin ve net o halde geniş ve kapsamlı bir çözüm gerekiyor. Birtakım kuruluşların belediyeye sundukları projeler ne yazıkki soruna çözüm deyil. ilçe trafik komisyonu toplanarak çözüme formül arayışlarını netleştirmeleri gerekli olduğunun bir kez daha altını çizmek gerekir. Görülen o ki bugün en acil olarak Erdemir Caddesi araç trafiği sorunun çözülmesi meselesidir. Mevcut trafik akışında  ciddi sıkıntıların yaşanması  yakın gelecekte artacak trafik sorunlarının boyutlarının daha artacağının kaçınılmaz olması şimdiden bariz bir şekilde görülüyor. Kdz Ereğli araç trafiği tabii ki  sadece Erdemir caddesinin deyil tüm ilçe bazında  yeni bir uygulamaya gidilmesinin şart olduğu sanırım yetkililerce biliniyor.

                              Geniş ve yeni bir proje artık zorunluluk arz etmek te  olup yapılacak çalışmaları ilçe trafik komisyonunda tekrar gözden geçirilmesi  zorunlu hale gelmiştir. Gerek arazi yapısı  ve diğer etkenlerden kaynaklanan şehir planının  incelenip yöreye uygun proje üretilmesi kaçınılmaz olmuştur. Belediye ve diğer yetkili organların  ilçe trafik sorununda hızlı  hareket etmesi  ilçe araç trafiğini bir nebzede olsa rahatlatması  Kdz Ereğli’nin acil güncel sorunudur. Son yıllarda görülüyor ki artan araç trafiği ve araç sayısı  ciddi anlamda sorun olmaya devam ediyor yeterli park alanı ve rahat güzergahlar  olmaması  bazı araç sahiplerinin araçlarını trafiğe giremedikleri  fotoğrafın ayrı bir karesi. Yeterli park alanlarının olmamasından dolayı şehir içi cadde ve sokaklarının gelişigüzel park yeri olarak kullanılması yaya trafiği açısından sıkıntılar yaratması gözlerden kaçmamaktadır. Kısaca yeni bir projeye ihtiyaç olduğunun bir kez daha hatırlatmakta yarar var sanırım. Jeolojik yapı kentleşmeden doğan sıkıntıları da göz ardı etmez isek ciddi bir sorunla karşı karşıyayız artan nüfus araç ve yaya yönünden kdz Ereğli için yapılacak  trafik sorun çözme formülü  yetkililerin  hızlı hareket etmesini gerektiren noktaya gelmesi ile ilerisi içinde şimdiden atılacak hızlı adımlar yöremizde  fayda sağlayacak olduğunun bilinmesi gerekir. Soruna geniş pencereden bakıldığında çok geç kalınmışlığın fotoğrafı ile yüzleşiyoruz  mesele sadece Erdemir caddesi deyil kdz Ereğli ilçe olarak trafikte acil sorunlarla karşı karşıya yani sorunlar çözüm bekliyor bunun başka izahı yok……

 

 Bu yazı 367 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI