Bugun...

reklam


Ercan YÜKSEL
DEVLET VE HÜKÜMET
Tarih: 27-04-2018 19:39:00 Güncelleme: 27-04-2018 19:39:00


Devlet nedir?

 Belirli bir toprağı olan, zaman içinde insanın kendi varlığını sürdürmesi, güçlünün güçsüze baskı kurmasını engellemesi ve varlığını sürdürebilmesi için kanunlara göre bir hükümet idaresinde teşkilatlanmış, bağımsız topluluklara denir.

 Dışarıya karşı halkın menfaatini korumak, içeride refahını sağlamak, güvenliği korumak devletin vazifesidir. Devletin üç ana unsuru millet, ülke ve egemenliktir. Devletler anayasasına göre basit ve bileşik olmak üzere ikiye ayrılır. Bileşik devletler de birleşmiş devletler, konfederasyonlar ve federasyonlar şeklinde olabilir.

Devletler bir amaç uğruna kurulmuştur. Bu amaç tamamen insanın var olma ve varlığını sürdürme tutkusuna dayalı olarak belirlenmiştir. Halkı dış tehditlerden korumak, halkın refah seviyesini yükseltmek ve devamlılığını sağlamak, halkın kendi içerisinde güvenliğini sağlamak devletin amacıdır. Hükümet Hükümet, demokrasilerde seçim ile iş başına gelen bir meclis tarafından atanan, Başbakan tarafından kurulan ve cumhurbaşkanının onayı ile devletin yürütme yetkisini kullanan organdır.

Toplumumuzda sık sık karıştırılan bu kavramları sanki tarifleri unutuldu gibi geldi bir hatırlatayım istedim. Bu kavramlar üzerinden üzerinden anlaşılacağı gibi devlet kalıcıdır, hükümetler ise değişir. Milliyetçilik, bireylerin ait oldukları milletin devletin varlığını ve birliğini sürdürmesi ve yüceltmesi için diğer bireylerle ortak çalışma bilincine sahip olmasıdır. Atatürkçülüğün altı ilkelesinden biridir.

Özellikleri: - Milli birlik ve beraberliği esas alır.

- Milletini Devletini Bayrağını seven herkes ülkesinin kalkınması için çalışmalıdır.

- Kaynağını Kurtuluş Savaşı oluşturur. Çünkü Milliyetçilik İlkesi Kurtuluş Savaşı kazanılmasında etkin bir rol oynamıştır. Bu nedenle birleştirici ve bütünleştiricidir.

- Irkçılığa karşıdır: Türklük üst kimlik olup birçok etnik kimliği ulus anlayışına bağlı olarak, kendini Türk sayan herkes Türk milletinin bireyidir.

Buradan yola çıkarsak geçmişten bu güne gelen “DEVLETİN MALI DENİZ YEMEYEN KERİZ” lafının ne kadar hatalı bir söylem olduğunu anlıyoruz. Devletin malı bizim olduğuna göre bizim malımızın yenilmesine çanak tutan bir söylem.

Dediğimiz gibi devlet kalıcı unsur. Şair Eşref : Bir soğan soyuluyor, Ağlıyor gözler. Bir devlet soyuluyor, Aldırmıyor öküzler. Derken ne güzel söylemiş.(1847-1914) Hükümetlere yapılan Milliyetçilik, Devlet Milliyetçiliğinin önüne geçerse devleti bitirir.

Hatalar fark edilemez biat kültürü alır yerini. Doğruyu yanlışı ayıramaz insanlar. O toplumlarda demokrasiden bahsetmek mümkün değil...

Ülkemiz örneği garipliklere gebedir. Önce olağanüstü hal uzatılır. Sonra on beş gün önce Konya’da yazar kasamı atılıyor ki seçimler erkene alınsın diyen Cumhurbaşkanı, görmediğimiz bir yerde yazar kasa atılmış gibi 24 Hazirana seçim startı veriyor.

Bence bu 16 yılı boşa harcanmışlığının göstergesidir. Hele 16 yıldır tek başına iktidar sahibi Cumhurbaşkaşkanı ADALETE özlem varsa orada zulüm var demektir diyorsa pes etmelidir. Ne diyelim baskın seçim önce muhalefete sonra milletimize hayırlı olsun...

 23-04-2018

ERCAN YÜKSELBu yazı 1904 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI