Bugun...

Ercan YÜKSEL
ANKARA'DAN İSTANBUL'A...
Tarih: 18-07-2017 11:28:00 Güncelleme: 18-07-2017 11:28:00


 

“Darbe yapılmaz, gelir.” Monthe’nin meşhur sözüdür.

 

Bu ne demektir, darbeyi kötü koşullar hazırlar. Mit ile Genel kurmay arasında darbeden haber alındıktan sonra geçen altı buçuk saat gibi generallerin düğünde olduğu sorgulanamayan süreç aydınlanmadıkça 15 Temmuzun üzerindeki karanlık asla aydınlanamayacak.

25 Aralığa kadar beraber yürüyenlerin, ne istedilerse aldılar verdikleri ile aralarındaki nifakın silahlı eyleme dönüşümüdür.  Kısacası çıkarlar çatışmış bir sürü gariban zarar görmüştür. Devlet dünyanın gözünde küçülmüş yara almıştır. 

2003 den beri iktidar olan ADALET partili taraftarlar maalesef bir türlü kimin malını kime veriyorsun diye soramadı. Seçimleri kazanmayı futbol maçı kazanır hazzıyla karşıladılar. Oysa ülke bizim bayrak bizim. Mikrofonu alan gel diye yalvarıyordu, şimdi düşman nasıl oldu.  

 

AKP’nin bu hasta yaklaşımı, ülkede çocuklarımızın geleceklerini ilgilendiren sınav sorularının çalınmasına, kellelere, şehitlere, kazalara, işsizliklere kader olgusuyla bakılmasını sağladılar.

15 Temmuz gecesi Adalet Kalkınma Partisi delegesinin kahvesinde oyun oynuyorduk. samanyolu TV den başka kanal izlemeyen Fetö sempatizanı kahveci şok olmuştu. Küfürün biri bin para. Hepimiz ortak görüşü böyle darbemi olur dedik. Ben en yaşlıları olarak hadi evlere böyle zamanda ortalıkta dolaşmayalım dedim kahveyi kapatıp çıktık. 

12 Eylülde asker olan ben sabaha kadar kanal, kanal uyumadan saçma gelse de olayı izledim.

Büyük umutlarla meclisteki partilerin deklarasyonu, OHAL kabul edilmesi. Çok geçmeden PKK FETÖ eşleştirilmesi, ardından Yenikapı mitingine HDP’nin alınmaması.

 

Oysa iktidar ne güzel günler yaşamıştı HDP ile beraber Oslo görüşmeleri, Öcalan görüşmeleri Öcalan’ın koğuşuna yapılan genişletmeler ve yenilikler. Habur kapısında davul zurnalı karşılamalar. Sınıra kurulan çadır mahkemeleri.  O zamanlar CHP’liler anlamaz deniliyordu.

Sonra boğazda Dolmabahçe’de denize seyrederken anlaşmalar.  Sizce adil mi?..

 

Adalet partili biri çıkıyor bu milletin an.... a....... yapmaya geldik diyor. Bir Adalet partili çıkıyor oluk gibi kan akacak diyor. Ormanlar zeytinlikler katlediliyor, Cumhuriyetin kazanımları bir bir peşkeş çekilip satılıyor. Palalı silahlı magandalar insanları kovalıyorlar hamile kadınlar dövülüyor otobüslerde kızlar tokatlanıyor. Çocuk yaşta kızların evlenmesinin yolu açılıyor, tecavüze uğrayan erkek çocuklar için, bir kere ile bir şey olmaz deniliyor. 

Adalet partisi geleli 148 defa değişen ihale yasasıyla neler döndüğünü hiç bilen yok.

Sessizce dinin şekli değiştiriliyor ezanlar selalar artırılıyor, Kuran makamla okunuyor. Kuran kursları imam hatipler artırılıyor. Artık millet sadece şükredip öbür dünyayı düşünüyor. Millet zorla bu okullara kayıtlara zorlanılıyor.  İmam hatipler milli eğitimden alınıp müftülüklere bağlanıyor.

Fetöcüler tutuklanacak diye beklenirken muhalif milletvekilleri gazeteciler hatta bir zamanlar Fetö karşıtı olduğu için basılmayan kitabı nedeniyle içeri alınan sn. Ahmet Şık bu kez Fetöcü diye içeri alınıyor. 

AAA birde öğreniyoruz ki... Cumhurbaşkanının 5 koruma albayı Fetöcüymüş. Baklavacıdan çekirdekçiye çikletçiye kadar sarmış bu Fetöcüler.

 

Aman ALLAH ne yazık siyasi ayağı oluşmamış... Eh unutur yersen...

İhtilalden bir hafta sonra yine o kahvede, iyi ki o unutkan arkadaşlara “Lan altı ay sonra siz bizi Fetöcü yaparsınız demiştim”...Gülmüştük... 

Eh bu OHAL kapsamında 2,5 milyon imzasız oy ile kazanılan referandum seçim sonuçları ülkeyi açmaza ve meclisi çıkmaza doğru sürüklerken ülkede ADALETİN var olduğunu söylemek sanırım cehalet işi haline geldi. Cehaletin arttığı bir ülkede, Ana muhalefetin görevlerinden biri sindirilmeye zorlanmanın önüne geçmektir. Bunun meclis ayağı tıkanık olunca eylem yolu hayata geçirilmeliydi.

 

Sn Kemal Kılıçdaroğlu, bu nedenle ADALET YÜRÜYÜŞÜ ile Ankara’dan İstanbul’a 430 km yürüyerek, Dünyada eşi benzeri görülmeyen rekorları alt üst eden ve herkesi şaşırtan, nezih bir eylem gerçekleştirdi. Yenikapı mitingini kalabalık anlamında geride bırakan, maalesef alana giremediğimiz Maltepe mitingi, ülkemizde bugüne kadar yapılan en büyük mitingdir.

 

Bence bu ülkede alternatifsizliği bitirmiştir. CHP’de artık, iyi işi bilen bir lider vardır.  Bu yazı 3256 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI