Bugun...

reklam


Ercan YÜKSEL
AMERİKADAKİ EVCİL KÖPEKLER
Tarih: 01-08-2018 13:05:00 Güncelleme: 01-08-2018 13:05:00


Amerika da köpekler başlığım lütfen sevgili okurlarım tarafından yanlış düşünülüp değerlendirilmesin. Yahu nereden çıktı bu Amerikanın evcil köpekleri, başka işimiz mi yok,tövbe,tövbe demeyin de bir dinleyin.

Amerika da köpeklerin yıllık bütçeci hesaplanmış,tabi bunu duyunca ve de bu bütçenin bizim yıllık toplam bütçemizin (ithalat+ihracat ) onda biri olduğunu duyunca biraz araştırıp haber yapmadan geçemezdim.

78 MİLYAR dolar evet,evet yanlış duymadınız tam tamına 78 MİLYAR dolar resmi rakam...

Ya, ya aynen sizin gibi böyle şaşaladım duyunca. Şimdi biraz bu işi birlikte irdeleyelim, öğrenelim dedim. Çünkü yavaş,yavaş bizde de buna benzer bir şeyler oluyor gibi gelmeye başladı. Köpek konusuna sonra geleceğiz. Amerika da köpeğin yaşamı hasta hanede başlıyor. Orada doğuyorlar özel bakımın ilki de orada başlıyor. Birkaç gün ile on beş gün arasında süren doğumdan sonra hayatını sürdüreceği malikaneye getiriliyorlar. Burada merasimle bakıcısı ,eğitimcisi ve de aççısı ile tanıştırılıyorlar. Anne sütünün, yanında doktor kontrolünde ek gıdalarla besleniyorlar. Bu arada kuaförle tanışıyorlar.

 Özel parfümler onlar için icat ediliyor ve en iyi firmalar adeta biri birileri ile yarışıyorlar. Tabi ki seyahatleri,lüks otellerin özel odalarını ve onlar için hazırlanan masaj salonlarını hatta,hatta psikiyatri uzmanları,spor salonları... Bir mağaza sahibi ile yapılan röportajda bir parfümün 50-60 dolar olduğunu ve bir seferde köpeği için 1500-2000 Dolar ile 5000 dolar para harcayan köpek sahiplerinin olduğunu duyunca bu sektörün boyutunun abartılmadığını anlıyorum. Sonra soruyorum daha geride kuşu,kedisi ve de midillisi vs. Olanlar var bunun diyorum . Aklım karışıyor, sorular ardı,ardına sıralanıyor. Açıklanan açıklamalar aklıma takılıyor. Geçen sene araba aldım,Avrupa dizel 35000 TYL di. Bu sene 40000 YTL. Enflasyon yüzde on beşlerde. Özelleşme sloganlarında söylenildiği gibi işsizlik azalmadı,aksine ikiye katladı. Doğru dürüst hiçbir yerde işe alım yok. Ama haberlerden öğrendiğimize ve çevrede duyduklarımıza göre işten çıkarmalar çok. İhracat çok,ithalat ondan çok,çok. Ne yerli,ne yabancı müteşebbisçi, hiçmi hiç yok. Sadece köprü tünel çiftli yol yap işlet devret.Peki bu vergiler neden çok... Gözümün önüne geliyor ramazandaki yemek kuyrukları ve kavgaları. Seçimlerde kömür kolilerle dağıtılan yiyecek kuyrukları... şimdi ucuz et ve ucuz ekmek kuyrukları... Bakın ne diyeceğim bizde de bu köpeğe bağlı sektör biraz gelişti. Ama ne kadar olduğunu öğrenemedim. Zaten genel bütçede böyle bir şey olmaz kendim araştırmam gerektiği kararına vardım. Lakin internette araştırmaya başlayınca köpek maması satan internet sitelerinin çoklugu üzerinden kendimce bir çalışma yürüttüm. Ardından kedi köpek kuaförlerrini araştırdım. Sizde isterseniz bakabilirsiniz ben şahsen hayretlere düştüm. Köpek gezdirmek diye bir sektörü olduğunu öğrendim. Özel veterinerlikler ve bazı belediyelere üniversitelere ait hayvan hastanelerinin olduğunu öğrendim. Yuvarlak bir hesap çıkardım kendimce aşağı yukarı ülkemizde bu evcil hayvan sektörü yuvarlak hesap yıllık 5-7 milyar dolar bir paranın döndüğü sektör olmuş. Hatta hızla büyümekte. Suuusss un duyduğuma göre köpeğine dışarıdan özel mama getirtenler varmış... Allaha şükürler olsun var bu... Gelişiyoruz, dünyada nufusa göre en fazla androit telefon kullanan toplumuz. Bak televizyon uydularımız yunanistanın 2 katı. Ha dünyada çocuk ölümlerinde ilk beşinciyiz.. 2000 li yıllarda bize vize uygulayan ülke sayısı 15 kadardı. Şimdi 137 ülke vize uyguluyormuş. Kıskanıyorlar canım... Benden bu kadar köpek muhabbeti yeter canım sıkıldı gerildimde. Ha Amerika’da,da kimsenin farkına varmadığı ve umursamadığı sokaklarda başıboş gezen köpekler varmış canım... Hiç merak etmeyin bizdekilerinden çokmuş hemide..!

 Bu yazı 1412 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI